Project Management and Procurement

Evaluarea ofertelor de constructii pentru un proiect de fit-out office

Evaluarea ofertelor de constructii este etapa in care beneficiarul stabileste cu care antreprenor va contracta un proiect de fit-out office, pe baza scope-ului, costului, programului si riscurilor asumate, nu doar pe baza pretului final.

Doua oferte cu valori apropiate pot ascunde diferente mari de continut. O comparatie tehnica si comerciala documentata arata unde apare, de fapt, diferenta reala dintre antreprenori.

VO
Viorel OlaruVEGO PM  ·  Septembrie 2026  ·  Project Management
evaluarea ofertelor de constructii pentru un proiect de fit-out office
Punctul de plecare

De ce evaluarea ofertelor de constructii nu inseamna doar compararea preturilor

Cand un beneficiar primeste doua sau trei oferte pentru un proiect de fit-out office, prima tentatie este sa compare valoarea totala si sa aleaga varianta cea mai ieftina. In practica, aceasta comparatie ignora cateva variabile care influenteaza direct costul final al proiectului.

Cel mai mic pret nu inseamna automat cel mai complet scope. Un antreprenor poate oferta o valoare mica pentru ca a exclus lucrari pe care alt antreprenor le-a inclus integral. Cel mai complet scope nu inseamna automat cel mai mic risc comercial, daca ipotezele folosite sunt nerealiste sau sumele provizorii nu sunt clarificate.

La randul ei, cea mai buna capacitate de livrare nu apare intotdeauna in pretul ofertat. Ea depinde de resursele alocate, de experienta in proiecte similare si de modul in care antreprenorul intentioneaza sa gestioneze programul, procurarea si interfetele dintre specialitati.

O oferta aparent ieftina poate deveni mai scumpa dupa adaugarea excluderilor, a lucrarilor suplimentare si a costurilor indirecte care nu apar pe prima pagina a ofertei.

De exemplu, doua oferte pentru acelasi fit-out office pot avea o diferenta initiala de 40.000 EUR. Daca oferta mai ieftina exclude echilibrarea HVAC, testarea sistemului de detectie incendiu si lucrarile solicitate de landlord pentru integrarea in instalatiile cladirii, aceste elemente devin costuri suplimentare care pot depasi diferenta initiala de pret. Rezultatul este ca varianta considerata initial mai avantajoasa ajunge, dupa contractare, mai scumpa decat cealalta oferta.

Din acest motiv, evaluarea ofertelor de constructii trebuie sa analizeze impreuna costul final estimat al proiectului, nu doar cifra totala transmisa de fiecare antreprenor.

Pentru ca analiza ofertelor de constructii sa fie relevanta, toate propunerile trebuie raportate la aceeasi baza de comparatie. VEGO PM verifica documentatia de tender, planurile, specificatiile tehnice, listele de cantitati, cerintele landlordului, programul solicitat si delimitarile dintre beneficiar, antreprenor, proiectant si furnizorii specializati.

Atunci cand ofertele sunt construite pe ipoteze diferite, preturile nu pot fi comparate direct. O oferta poate include integral anumite lucrari, in timp ce alta poate lasa aceleasi elemente in sarcina beneficiarului sau le poate trata ca sume provizorii. In acest caz, diferenta nu este doar comerciala, ci reflecta un continut diferit al proiectului.

Compararea ofertelor antreprenorilor trebuie sa evidentieze aceste diferente inainte de selectie. Clarificarile tehnice si comerciale permit beneficiarului sa inteleaga ce cumpara efectiv, ce riscuri raman deschise si ce conditii trebuie inchise inainte de semnarea contractului. Astfel, selectia antreprenorului se bazeaza pe informatii comparabile, nu pe o cifra aparent mai mica.

Verificare structurata

Evaluarea ofertelor de constructii: ce trebuie verificat

O comparatie corecta acopera opt categorii care, impreuna, arata daca ofertele au fost construite pe aceeasi baza si daca antreprenorul poate livra proiectul in conditiile asumate.

Scope si completitudinea ofertei

Ce lucrari sunt incluse integral, ce este ofertat partial si ce lipseste complet din valoarea principala.

Conformitate tehnica

Compatibilitatea solutiei propuse cu proiectul, cu instalatiile existente si cu cerintele cladirii.

Pret, cantitati si ipoteze comerciale

Ce cantitati au fost presupuse, ce specificatii au fost folosite si ce adaos comercial se aplica sumelor provizorii.

Program, procurement si long-lead items

Termenele pentru materialele cu livrare lunga si impactul lor real asupra datei de finalizare.

Echipa si capacitatea de executie

Resursele alocate proiectului, subcontractorii implicati si experienta in proiecte similare de fit-out.

Riscuri, modificari si lucrari suplimentare

Modul in care antreprenorul trateaza modificarile de scope si mecanismul de aprobare al acestora.

Predare, garantii si documentatia finala

Testarea instalatiilor, documentatia as-built, certificatele si conditiile de garantie oferite.

Conditii contractuale si responsabilitati

Plati, retentie, penalitati, asigurari si delimitarea clara a responsabilitatilor intre parti.

In fit-out office, riscurile tipice apar la interfata dintre specialitati: o instalatie HVAC dimensionata pentru densitatea veche de posturi de lucru, un sistem de detectie incendiu care nu comunica cu cel al cladirii, cabluri IT si AV care nu au fost coordonate cu planul de mobilier sau accesul in cladire restrictionat pentru lucrari in afara programului. Aceste riscuri raman adesea invizibile intr-o comparatie facuta doar pe valoarea totala a ofertei.

Bid Evaluation Framework

Matricea pentru evaluarea ofertelor de constructii

Matricea aduce noua criterii intr-un format vizual, cu o pondere orientativa pentru fiecare, adaptata complexitatii proiectului. Oferta financiara are cea mai mare pondere, dar celelalte opt criterii, impreuna, cantaresc mai mult in decizia finala. Fiecare oferta primeste un scor de la 1 la 5 pe criteriu, iar scorul ponderat arata contributia reala a criteriului in decizia finala.

CriteriuPondereScor (1-5)Scor ponderatCe verifica VEGO PMSemnal de risc
Oferta financiara (pretul ofertat)30%——Valoarea totala ofertata, structura preturilor pe categorii si competitivitatea fata de piataPret nejustificat de mic sau de mare fata de scope-ul ofertat
Scope si completitudine14%——Lucrari incluse, excluderi, alternative si responsabilitatiMulte elemente neclare sau excluse
Conformitate tehnica14%——Compatibilitate cu proiectul, instalatiile existente, landlordul si ISUSolutii simplificate fara justificare
Transparenta comerciala10%——Preturi, sume provizorii, ipoteze si costuri indirecteValoare mica, dar lista mare de excluderi
Program si procurement10%——Mobilizare, lead times, aprobari, testare si handoverProgram nerealist sau incomplet
Echipa si capacitate7%——Project manager, site manager, subcontractori si experienta relevantaResurse neconfirmate
Managementul riscurilor si modificarilor7%——Proces pentru clarificari, change orders si lucrari suplimentareLipsa unui mecanism de control
Predare si garantii4%——Testare, documentatie, as-built, certificate si warrantyPredare tratata superficial
Conditii contractuale4%——Plati, retentie, garantii, asigurari si responsabilitatiConditii dezechilibrate sau neclare
Total100%—Scor finalDecizie bazata pe cost, risc, termen si calitateNu se alege automat pretul minim

Matricea nu selecteaza automat castigatorul. Ea face vizibila diferenta dintre pret, scope, risc si capacitate de livrare, astfel incat recomandarea catre beneficiar sa fie argumentata, nu intuitiva.

Metodologie

Cum se calculeaza scorul unei oferte

Matricea de evaluare nu are rolul de a transforma selectia antreprenorului intr-un proces automat. Ea ajuta beneficiarul sa vada diferenta dintre pret, continut, risc si capacitatea reala de livrare.

Fiecare criteriu primeste un scor de la 1 la 5. Scorul este apoi corelat cu ponderea criteriului. De exemplu, o oferta care primeste scorul 4 pentru conformitatea tehnica, criteriu cu o pondere de 20%, obtine 80 de puncte ponderate. O oferta cu pret mai mic, dar cu scor 2 pentru scope si completitudine, poate deveni mai putin avantajoasa dupa aplicarea ponderilor.

Ponderile nu sunt universale. Intr-un proiect fast-track, programul poate avea o pondere mai mare. Intr-un proiect intr-o cladire existenta, conformitatea tehnica, conditiile existente si riscul de lucrari suplimentare pot deveni criteriile dominante.

Recomandarea finala se bazeaza pe rezultatul matricei, dar si pe analiza profesionala a riscurilor, a clarificarilor si a conditiilor contractuale.

Un exemplu numeric arata cum functioneaza mecanismul in practica. Oferta A este mai ieftina, dar are scope incomplet si multe excluderi. Oferta B este mai scumpa, dar scope-ul este complet, programul este clar si riscul comercial este mai redus.

CriteriuPondereOferta A — ScorOferta A — PonderatOferta B — ScorOferta B — Ponderat
Oferta financiara (pretul ofertat)30%51,5030,90
Scope si completitudine14%20,2840,56
Conformitate tehnica14%30,4240,56
Transparenta comerciala10%20,2040,40
Program si procurement10%30,3040,40
Echipa si capacitate7%30,2140,28
Managementul riscurilor si modificarilor7%20,1440,28
Predare si garantii4%30,1240,16
Conditii contractuale4%30,1240,16
Total100%—3,29 / 5 (66%)—3,70 / 5 (74%)

Oferta A obtine scorul maxim, 5, la criteriul cu cea mai mare pondere, oferta financiara, pentru ca este cea mai ieftina. Acest lucru ii aduce un avantaj real, 1,50 puncte ponderate, insa nu este suficient sa compenseze scorurile slabe la scope si completitudine, transparenta comerciala si managementul riscurilor. Oferta B, desi mai scumpa si cotata cu scorul 3 la criteriul financiar, obtine scoruri constante de 4 pe toate celelalte criterii si ajunge la un total mai ridicat.

Diferenta finala este mai mica decat in cazul unei comparatii facute doar pe pret, 66% fata de 74%, dar arata acelasi lucru: un pret mic conteaza, insa nu decide singur selectia antreprenorului atunci cand celelalte criterii inclina puternic catre cealalta oferta.

Dupa aplicarea matricei, Oferta A poate obtine un scor ponderat mai mic decat pretul ei ar sugera, pentru ca excluderile si riscurile afecteaza criterii cu pondere semnificativa in decizie.

Rolul VEGO PM

Ce verifica VEGO PM in evaluarea ofertelor de constructii

VEGO PM este o firma independenta de project management in constructii, fondata de Viorel Olaru, care structureaza si documenteaza procesul de evaluare a ofertelor pentru beneficiari care nu au o echipa tehnica interna dedicata.

Verifica scope-ul tehnic si comercial al fiecarei oferte

Identifica excluderile ascunse in notele comerciale

Compara ipotezele folosite de fiecare ofertant

Verifica diferentele dintre cantitati si planuri

Urmareste clarificarile tehnice transmise si primite

Analizeaza programul si achizitiile critice

Evalueaza riscurile de cost si de timp

Verifica alocarile de responsabilitate intre parti

Compara conditiile contractuale propuse

Pregateste recomandarea documentata pentru beneficiar

VEGO PM nu recomanda automat oferta cu pretul cel mai mic. Recomandarea se bazeaza pe echilibrul dintre scope, conformitate tehnica, cost, program, risc si capacitatea reala de livrare.
Tools and Deliverables

Instrumente folosite pentru evaluarea ofertelor

01

Tender Comparison Sheet

Pentru compararea structurata a ofertelor.

02

Scope Matrix

Pentru verificarea inclusiunilor, excluderilor si responsabilitatilor.

03

Commercial Clarification Log

Pentru intrebari si clarificari comerciale.

04

Technical Clarification Log

Pentru neconformitati, alternative si lipsuri tehnice.

05

Cost Plan

Pentru corelarea ofertei cu bugetul si costurile asteptate.

06

Programme and Milestone Tracker

Pentru verificarea termenelor, activitatilor critice si achizitiilor.

07

Risk Register

Pentru identificarea, evaluarea si monitorizarea riscurilor.

08

Matterport si Existing Condition Record

Pentru documentarea conditiilor existente, mai ales in cladiri deja utilizate. Vezi scanare 3D Matterport.

09

PlanRadar si Structured Progress Tracking

Folosit in principal pentru urmarirea structurata a progresului, neconformitatilor si actiunilor dupa atribuirea contractului, nu ca simplu calculator de cost.

10

Change Order Tracker

Pentru urmarirea modificarilor, aprobarilor si impactului financiar.

11

Handover Checklist

Pentru verificarea documentatiei finale, testelor, garantiilor si predarii.

Instrumentele nu inlocuiesc experienta de project management. Ele creeaza trasabilitate, claritate si responsabilitate in procesul de decizie.

Context mai larg

Cum se leaga evaluarea ofertelor de project management

Evaluarea ofertelor de constructii nu este un pas izolat. Ea face parte dintr-un proces mai larg de project management, care leaga bugetul, procurementul, programul, contractarea, controlul modificarilor, coordonarea antreprenorului si raportarea catre beneficiar.

Decizia luata in etapa de evaluare influenteaza direct modul in care se desfasoara ulterior cost managementul, managementul riscurilor si controlul programului. O baza de comparatie corecta la momentul tender-ului reduce numarul de clarificari si de modificari aparute in executie.

Aceasta continuitate este tratata in detaliu in project management integrat, unde este explicat modul in care evaluarea ofertelor se conecteaza cu toate fazele proiectului, de la buget pana la predare. Pentru o vedere de ansamblu asupra serviciului, vezi si Project Management in constructii.

When It Matters

Cand este recomandata o evaluare independenta a ofertelor

Trei sau mai multe oferte cu diferente mari de pret

Proiect fast-track, cu termen critic de livrare

Scope incomplet sau documentatie neuniforma intre ofertanti

Cladire existenta, cu conditii tehnice necunoscute

Buget fix si toleranta redusa pentru costuri suplimentare

Mai multe pachete de lucrari si furnizori implicati

Antreprenori care propun solutii tehnice diferite

Risc ridicat de lucrari suplimentare pe parcursul executiei

Contract cu multe excluderi si sume provizorii

Client Deliverables

Ce primeste beneficiarul la finalul evaluarii

Matricea comparativa a ofertelor

Lista de clarificari transmise si primite

Analiza excluderilor identificate

Comparatia comerciala pe categorii de cost

Evaluarea tehnica a solutiilor propuse

Analiza programului si a achizitiilor critice

Registrul de riscuri identificate

Recomandarea argumentata pentru beneficiar

Lista de conditii de clarificat inainte de contractare

Rezumat executiv pentru decizia beneficiarului

Concluzie

Oferta corecta este oferta pe care o poti controla

Evaluarea ofertelor de constructii nu inseamna alegerea automata a pretului minim. Inseamna intelegerea scope-ului, a costului real, a excluderilor, a programului si a riscurilor asumate prin semnarea contractului.

VEGO PM functioneaza ca partener de decizie, nu ca antreprenor executant. Rolul firmei este sa structureze comparatia si sa ofere beneficiarului o baza documentata pentru alegerea antreprenorului.

Discutie initiala

Ai primit mai multe oferte pentru proiectul tau?

Daca ai primit mai multe oferte si vrei o comparatie tehnica si comerciala documentata, VEGO PM poate structura procesul de evaluare si poate pregati recomandarea pentru decizia de contractare.

Solicita o discutie initiala
Resurse externe

Pentru standarde de referinta in project management si constructii, vezi Project Management Institute, cadrul de reglementare al Inspectoratului de Stat in Constructii si informatiile publice ale Inspectoratului General pentru Situatii de Urgenta.

VEGO PM – Project Management in Constructii
Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.

Ce sunt cookie-urile?

Un cookie este un fișier simplu, de mici dimensiuni, care este trimis împreună cu paginile acestui site web și stocat de navigatorul tău pe hard diskul computerului sau al altui dispozitiv. Informațiile stocate acolo pot fi trimise înapoi către serverele noastre sau serverele terților relevanți, în timpul unei vizite ulterioare.